ROBINIA AKACJOWA
Robinia akacjowa, Robinia biała,(Robinia pseudoacacia L.) popularnie nazywana akacją - surowcem leczniczym są kwiaty. Pozyskiwane na początku kwitnienia, suszone w miejscu zacienionym, przewiewnym w temperaturze do 35 °C. Kwiaty suszymy obrane z szypułek. Z 7kg świeżych kwiatów uzyskuje się 1kg surowca. Substancje czynne to: flawonoidy, biozydy, olejek eteryczny, leukantocyjanozyd, kwasy organiczne.
Działanie: moczopędne, rozkurczowe, uspokajające, żółciopędne. Działanie moczopędne przypisywane jest flawonoidom, a zwłaszcza robininie. W postaci naparów i wyciągów używa się w przypadkach osłabienia czynności nerek, zaburzeniach przepływu żółci, w stanach atonicznych i skurczowych dróg żółciowych i zwieracza Oddiego. W tradycyjnej medycynie Indian Północnoamerykańskich robinia wykorzystywana była przy migrenie. Indianie żuli też korę korzeni w celu wywołania wymiotów.
W homeopatii wykorzystywane są wyciągi z kory młodych pędów.
Kwiaty robinii można spożywać zapiekane w cieście naleśnikowym lub racuchowym. Podobnie jak płatki róży robinia w cukrze może być użyta jako nadzienie do pączków i rogali. Również z kwiatów robinii napoje, galaretki, miód i wino.
Z kolei liście robinii wykorzystywane są jako pasza dla kóz, bydła domowego i owiec. Drewno, z uwagi na twardość, trwałość i elastyczność służy do wyrobu trzonków i narzędzi, wioseł, szczebli drabin, osi i szprychów kół, wyrobu mebli i przyrządów sportowych. Jest bardzo trwałe w wodzie toteż cenione jest w budownictwie okrętowym, stosowane do budowy słupów, mostów, pokładów kolejowych, itd.
UWAGA: kora, liście i nasiona robinii są trujące dla ludzi i wielu zwierząt (szczególnie koni).
Komentarze
Prześlij komentarz