ŻYWOKOST LEKARSKI

 

Żywokost lekarski/J.Smak

Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.) - zwyczajowo nazywany kosztywałem. Surowcem lekarskim jest korzeń rośliny, pozyskiwany niegdyś z uwagi na zawartość alantoiny. Zawiera też kwas chlorogenowy i kawowy, żywicę, skrobię, sacharozę, asparaginę i inne. Dawniej szeroko stosowany jako preparat ściągający, powlekający i regenerujący, stosowany  był zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykrycie obecności alkaloidów pirolizydynowych w składzie surowca, zmieniło poglądy na wartość leczniczą żywokostu. Stwierdzono, iż zawarte w nim alkaloidy pirolizydynowe wykazują wysoką toksyczność. Długotrwałe stosowanie ww. alkaloidów powoduje uszkodzenie miąższu wątroby, doprowadzające do rozwoju marskości wątroby.

W niektórych krajach zachodnich, korzeń żywokostu wykorzystuje się do produkcji preparatów zewnętrznych (na skórę), jednak nie stosuje się do wewnątrz. Takim najbardziej znanym preparatem z żywokostu jest maść żywokostowa do pielęgnacji skóry podrażnionej czynnikami zewnętrznymi, przy urazach, stłuczeniach, odmrożeniach, oparzeniach, a także w łagodzeniu bólu stawów i stanów napięcia mięśniowego. 

Odwar do użytku zewnętrznego: 2 łyżki korzenia żywokostu zalać wrzątkiem (1/2 szklanki) I zagotować. Zawinąć w płótno i przykładać chore miejsce. Okład zmieniać 2 x dziennie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SZCZAW ZWYCZAJNY

MACIERZANKA

BABKA LANCETOWATA