CHABER BŁAWATEK


CHABER BŁAWATEK/J.SMAK
Chaber Bławatek (Centaurea cyanus L.). Surowcem leczniczym jest kwiat a w zasadzie jego płatki (Flos Cyani sine calicisFlos Cyani). Zawiera antocyjanidyny, flawonoidy, sole mineralne (w tym mangan),  cychorynę i centaurynę. Wykazuje działanie: moczopędne, żółciopędne i przeciwzapalne. Ze względu na łagodne działanie przeciwzapalne stosowany przy zapaleniu spojówek. Napar z kwiatów zalecany jest przy chorobach dróg moczowych, w kamicy nerkowej i niewydolności  krążenia. Zewnętrznie stosuje się go przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach, w stanach zapalnych oczu (w zapaleniu brzegów powiek, zapaleniu spojówek, wiosennym zapaleniu spojówek, nadwrażliwości na promienie słoneczne.
Zbiór i suszenie: kwiaty zbierać w słoneczny dzień, rano, po obeschnięciu rosy. Zbiera się tylko płatki. Zebrane kwiaty należy suszyć bardzo szybko w zacienionym i silnym przewiewie, aby nie zblakły, gdyż wówczas tracą własności lecznicze. 
Napar: Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 10-15 minut. Pijemy pół szklanki 2 razy dziennie między posiłkami.
Wyciąg ziołowy dla zmęczonych oczu: 
    • 4 łyżki płatków chabra
    • 3 łyżki ziela świetlika
    • 2 łyżki koszyczków rumianku

    2 łyżki mieszanki zalewamy szklanką wrzątku, zaparzamy kwadrans pod przykryciem. Namoczone w naparze płatki kosmetyczne przykłada się do zmęczonych oczu kilkanaście razy dziennie.


Mieszanka stos. przy schorzeniach nerek.

Kwiat Bławatek  50,0
Liście czarnej porzeczki 50,0
Kwiat mniszka  25,0
Kwiat robinii  akacjowej 25,0
Zielę pięciornika gęsiego 25,0
Ww.skladniki zmieszać. 
Trzy łyżki mieszanki ziół zalać 3.5 szklanki letniej wody. 
Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut.
Odstawić na 10 minut, przecedzić. Zioła pić w ilości 2/3 szklanki 3-4 razy dziennie między posiłkami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SZCZAW ZWYCZAJNY

MACIERZANKA

BABKA LANCETOWATA