Posty

Wyświetlanie postów z kwiecień, 2023

CZEREMCHA

Obraz
  W Polsce występują dwie odmiany: amerykańska i polska/zwyczajna. Czeremcha zwyczajna : -mniejsza (do 15 m wysokości, a krzewy do 4 m;) -ma gęstą, szeroką koronę i zwisające gałęzie; -liście mają owalny kształt i ząbkowane brzegi. Z wierzchu są matowe i mają ciemnozieloną barwę, a od spodu przybierają błękitny odcień; -kwitnie wiosną, wydając kwiaty o mocnym zapachu. Czeremcha amerykańska : -większa – w Europie osiąga wysokość do 20 m, (w Ameryce do 35 m); -liście z wierzchu są błyszczące; -owocuje we wrześniu lub w październiku.                                  Jako surowiec zielarski wykorzystuje się jej kwiaty, owoce, liście i korę.     Owoce czeremchy zawierają przede wszystkim: witaminę C, potas, wapń, fosfor, karotenoidy, flanowonoidy, antyoksydanty, rutynę oraz błonnik. -Można z nich sporządzać dżemy, nalewki, syropy na odporność. Ich smak jest cierpki, dlatego warto dod...

PODBIAŁ

Obraz
  Zarówno liście podbiału, jak i jego kwiaty można stosować jako doskonały środek leczący drogi oddechowe. Podbiał zakwita w marcu, zaś liście pojawiają się później. Podbiał rośnie na polach, łąkach, brzegach jezior i stawów. Można uprawiać go w ogródku. Podbiał zawiera śluz, olejek lotny, gorycze, garbniki, kwas galusowy, insulinę, cholinę i inne. Działa osłaniające, przeciwkaszlowo i przeciwskurczowo. Surowiec stosuje się w nieżytach górnych dróg oddechowych przy napadach kaszlu, jako odwar. Łyżkę ziół zalać szklanką wody o temp. pokojowej  i ogrzewać pod przykryciem przez  30 minut,  następnie odcedzić. Pić 2-4 razy  dziennie po pół szklanki płynu. 

CZOSNACZEK POSPOLITY

Obraz
  Czosnaczek pospolity należy do rodziny kapustowatych, można go spotkać zarówno na obrzeżach lasu, jak i w parkach, ogrodach. Choć przypomina chwast, w przydomowym ogródku często traktuje się go jako roślinę ozdobną. Jego liście używa się jako składnik do sałatek. Mają posmak czosnku, stąd nazwa. Zewnętrznie czosnaczek stosuje się w postaci okładów na trudno gojące się rany i owrzodzenia. Czosnaczek wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.  

DZIEWANNA

Obraz
  Dziewanna lekarska, znana również jako gorzyknot, knotnica leśna, dziwizna, szabla, kędzierzawica leśna. Jest wiele gatunków dziewanny ale z podstawowych to wielkokwiatowa i drobnokwiatowa. Surowcem roślinnym są kwiaty, zbierane stopniowo w trakcie jej rozkwitania. Można zasypać je cukrem i trzymać w ciemnym słoiku mieszając co jakiś czas dodając nowe warstwy kwiatów i cukru. Uzyskamy smaczny syrop. Dziewanna leczy kaszel, chrypkę, zaś w postaci naparu można pić przy kolce żołądkowej i jelitowej. Łyżkę stołową zalewamy szklanką wrzącej wody, chwilę podgotujemy i odcedzamy. Tak zaparzoną herbatkę należy pić 2-3 x dziennie po 1/2 szklanki naparu. 

BLUSZCZYK KURDYBANEK

Obraz
Bluszczyk kurdybanek - zwany też bluszczykiem ziemnym, bądź obłożnikiem; należy do rodziny jasnotowatych. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się kwiaty i całe ziele. W medycynie ludowej stos. był w postaci naparu przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych, astmie a także przy bólach żołądka, schorzeniach pęcherza, kamicy nerkowej i chorobach skóry.  Działa przeciwzapalnie, przeciw-bakteryjnie i ściągająco. W kuchni stosowany jako przyprawa do zup, z uwagi na przyjemny korzenny zapach i smak. Dodajemy go na końcu gotowania do zupy ziemniaczanej, pomidorowej, rosołu. Bluszczyk ma również działanie odtruwające gdyż neutralizuje toksyny. W przeszłości stosowany był przy zatruciu ołowiem . 18 maj 2021